Home | Results | Notification No.NPSC/C-5/2012 dt. 11.10.2017 (Results of Combined Technical Services Examination 2016)

Notification No.NPSC/C-5/2012 dt. 11.10.2017 (Results of Combined Technical Services Examination 2016)

Font size: Decrease font Enlarge font

NAGALAND PUBLIC SERVICE COMMISSION

KOHIMA 

NO.NPSC/C-5/2012                                      Dated Kohima, the 11th October, 2017 

 NOTIFICATION 

            In pursuance of the Nagaland Public Service Commission Advertisement No. 4/2016 dt. 19.10.2016, Corrigendum/Notification No. NPSC/ADVT-1/04 dt. 26.10.2016, 21.11.2016 & 23.02.2017 and Addendum dt. 28.06.2017, the Commission had conducted Written Examination and Viva-voce for CTE-2016.

On the basis of marks obtained in the Written Examination and Viva-voce, the Commission is pleased to declare the results of successful candidates in order of merit for the following post(s) under the Government of Nagaland: 


Item No.  2 Veterinary Assistant Surgeon (Cl-I Gazetted), under Veterinary & Animal Husbandry Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KEVI KIKHI 6910

2nd NEMJEMYANGER KUBZARI 6951

3rd SUIYIPEUBE MPOM 6898

4th N MOROTHUNG EZUNG 6948

5th ROSOU POHENA 6933

6th KHUMJUNGSE 6896 B.T. Sangtam


Item No. 3(a) Sub-Divisional Officer (Civil/Agri.) (Cl-I Gazetted), under Irrigation & Flood Control Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KHITANGPILA 4769 B.T. Sangtam


Item No. 3 (b) Junior Engineer (Civil/Agri.) (Cl-II Gazetted), under Irrigation & Flood Control Department

Rank Name Roll No Remarks

1st ASOLO KENT 5055

2nd LILY MERO 4052 Agri. Engg.

3rd LYDIA TUNGUPVUI 4033 Agri. Engg.


Item No. 4 (a) Sub-Divisional Officer (Civil) (Cl-I Gazetted), under PHED

Rank Name Roll No Remarks

1st SEDEVILIE SUOHU 5075

2nd IMTIYANGER  T  IMCHEN 4681

3rd LEVI ANAR 4818 B.T. Sangtam


Item No. 4 (b) Junior Engineer (Civil) (Cl-II Gazetted), under PHED

Rank Name Roll No Remarks

1st SHEDE SWURO 5002

2nd T SENTIMENLA 5094

3rd I AOSUNEP JAMIR 5044

4th ESHAM PONGKHEN BEZO 4912

5th HINOTO V SEMA 5117

6th T SENTINUKSUNG JAMIR 5070

7th IMKONGJUNGLA JAMIR 4941

8th VIKEDÜLE RHETSO 5139

9th KHOPE MEKRISUH 5131 B.T. Chakhesang

10th METMEI PHOM 5107 B.T. Phom

11th YUVILA SANGTAM 4959 B.T. Sangtam



Item No. 5 (a) Sub-Divisional Officer (Civil) (Cl-I Gazetted), under Works & Housing Department

Rank Name Roll No Remarks

1st VINOTO K KIHO 4702

2nd SENJUMBENI KIKON 4883

3rd KETHOYALIE MEZHU 4787

4th VILINI Q WOTSA 4737

5th A SANGLIKUMBA 4993 B.T. Chang

6th TSONGTSA H KHIAMNIUNGAN 5111 B.T. Khiamniungan


Item No. 5 (b) Junior Engineer (Civil) (Cl-II Gazetted), under Works & Housing Department

Rank Name Roll No Remarks

1st MHASILHUSIE NAGI 4849

2nd OMEGALI 5093

3rd ROKOSIELIE KEHIE 4980

4th VIZO PUSA 4829

5th VINI SWU 5033

6th LICHONTHUNG PATTON 4781

7th KENEKHOYI RHAKHO 4797

8th TEMSURENLA AIER 5001

9th VIKHRIELIE SELEYI 5056

10th ZHAPUCHÜTUO PFÜKRI 5060

11th MHASINEI NAKHRO 4932

12th VIRAVOL KERA 5048

13th SUNGTINARO JAMIR 4819

14th AWAN KONYAK 5053 Physically Handicapped

15th SASHIKAMBA 5241 B.T. Sangtam

16th HENTUNG PHOM 5232 B.T. Phom

17th JALIM KHIAMNIUNGAN 5192 B.T. Khiamniungan


Item No. 7(a) Sub-Divisional Officer (Electrical) (Cl-I Gazetted), under Power Department

Rank Name Roll No Remarks

1st DAVID TUNGOE 5686

2nd THANYALO KATH 5673

3rd KEDUOZOTUO RUTSA 5615

4th T NYOINGAM KONYAK 5602 B.T. Konyak

5th MOICHUNG SHEMBU PHOM 5651 B.T. Phom


Item No. 7(b) Junior Engineer (Electrical) (Cl-II Gazetted), under Power Department

Rank Name Roll No Remarks

1st PULOVI SUMI 5627

2nd ONGATHUNG OVUNG 5650

3rd CHUMCHANO OVUNG 5675

4th IMPANGTEMSU 5674

5th LANUTEMSHI 5631

6th EKHYUBENI K ODYUO 5647

7th MUVASE AYONGRU 5806 B.T. Sangtam

8th KANSHING PHOM 5640 B.T. Phom


Item No. 7(c) Junior Engineer (MIS) (Cl-II Gazetted), under Power Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KEVIWELIE MEPFÜO 5594


Item No. 7(c) Junior Engineer (Civil) (Cl-II Gazetted), under Power Department

Rank Name Roll No Remarks

1st MONU 5172 B.T. Khiamniungan

 

Item No.  9 Assistant Public Prosecutor (Cl-I Gazetted), under Department of Justice & Law

Rank Name Roll No Remarks

1st ZHEVIHOLI SWU 6398

2nd VILIKA CHISHI 6220

3rd THEJALENUO JANE SOLO 6440

4th M TEMJENWATHY IMSONG 6439

5th INZWAK HOIRANG 6217 B.T. Zeliang


Item No. 10 DySP (NPTO) (Cl-I Gazetted), under Home Department

Rank Name Roll No Remarks

1st SOLOMON C ANAR 5484 B.T. Sangtam


Item No.  11 Ranger (Cl-II Gazetted), under Department of Forest, Ecology, Environment & Wildlife

Rank Name Roll No Remarks

1st YHUNTILO KENT 4334

2nd WATISÜNGLA AMER 4392

3rd KIKAVI CHOPHI 6043 Forestry

4th GRACE KIKON 6083 Forestry

5th MENYA WONGTO 6081 B.T. Chang/Forestry


Item No. 12 Librarian (Cl-II Gazetted), under Department of Justice & Law

Rank Name Roll No Remarks

1st LAMKHOMANG SINGSON 6478

 

Item No. 13 District Sports Officer (Cl-I Gazetted), under Youth Resources & Sports Department

Rank Name Roll No Remarks

1st ANGUVITO SUMI 6846

2nd TEPULEZONU TETSO 6847

3rd WUTSUTHO 6824 B.T. Pochury

 

Item No.  14(a) Junior Soil Conservation Officer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

Rank Name Roll No Remarks

1st TOSHINENLA PONGEN 4147

2nd E PRECILA PATTON 4110

3rd KARSANGLA AO 4248

4th NZANBENI N JAMI 4346

5th TSUAMKI L YIMCHUNGER 4380 B.T. Yimchunger


Item No.  14(b) Assistant Soil Survey Officer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KIHIKA G 4287 B.T. Sumi (Kiphire)

 

Item No.  15(a) Agriculture Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st MOASUNEP 4187

2nd NEIVAH HANGSING 4076

3rd LEAH 4220

4th ALIHO SHIKHU 4288

5th MHALEVILIE THORIE 4291

6th ISAC INAKHE YEPTHOMI 4131 B.T. Sumi (Kiphire)

 

Item No.  15(b) Agri Marketing Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NEISAKUO N ANGAMI 4225

 

Item No.  16 Fishery Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Fisheries Department

Rank Name Roll No Remarks

1st TSUTSAMO Z EZUNG 5954


Item No.  17(a) Mechanical Supervisor (Cl-III Non-Gazetted), under Printing & Stationery Department

Rank Name Roll No Remarks

1st THEJASEVOR FRANCIS PIENYÜ 7102

 

Item No.  17(b) Foreman (Cl-III Non-Gazetted), under Printing & Stationery Department

Rank Name Roll No Remarks

1st KUPE II KAPFO 7101

2nd BENDANGWATI R LEMTOR 7104


Item No.  18 Overseer (SO Grade-I) (Cl-III Non-Gazetted), under Rural Development Department

Rank Name Roll No Remarks

1st NUNGSANGTSÜNGBA 5039


Item No.  20(a) Lecturer (Civil Engg.) (Grade-A), under Department of Technical Education

Rank Name Roll No Remarks

1st TEAKUM AO 4715

2nd BETO T JIMO 4803

3rd H MANGYANG CHANG 4805 B.T. Chang


Item No.  20(c) Asstt. Lecturer (Civil Engg.) (Grade-III), under Department of Technical Education

Rank Name Roll No Remarks

1st A RENTSAMO TSOPOE 4879


Item No.  21 Computer Programmer (Grade-III Non-Gazetted), under Municipal Affairs Department for the State Election Commission

Rank Name Roll No Remarks

1st LIMTSUMONG TIKHIR 5460


Item No.  22 Extension Officer (Class-III Non-Gazetted), under Sericulture Department 

Rank Name Roll No Remarks

1st MEJAMONGLA 6865

2nd SELIYA TEP 6873


Item No.  23(b) Workshop Calculation & Science (Class-III Non-Gazetted), under Directorate of Employment, Skill Development & Entrepreneurship 

Rank Name Roll No Remarks

1st E LIMHACHAN KIKON 5669


Item No.  23(c) Computer Operating & Processing Assistant (Class-III Non-Gazetted), under Directorate of Employment, Skill Development & Entrepreneurship 

Rank Name Roll No Remarks

1st NGEDITEMBA TZÜDIR M 5423


Item No.  24 Motor Vehicle Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Transport Department

Rank Name Roll No Remarks

1st L ENGO 6493

Note:

1. The result of Item No. 1 Medical Officer under Health & Family Welfare Department is stayed by the Hon’ble High Court in W.P.(C) NO.215(K)2017.

2. Item No. 6 is under litigation.

3. In the absence of eligible BT/I.I. candidates the following posts could not be recommended for appointment. The same posts shall be re-advertised in due course of time as backlog vacancies.

Item No. No. of Posts

2 2

3 (b) 1

4 (b) 1

5 (b) 1

7 (b) 1

15 (a) 2

15 (b) 2

17 (b) 1

19 1

20 (b) 1

20 (d) 1

22 2

  

4. Any selected candidate not intending to accept the post for which he/she is selected may submit a Non-Acceptance Letter within 1(one) week from the date of issue of this notification.


 

 

Sd/- KHRUPI SOTHU

Secretary,

Nagaland Public Service Commission,

Kohima.